Posjet kolegama u Češkoj
Autor: Zrinka Pajeska, 23. 4. 2024.

U danima 23.-28. ožujka djelatnici Osnovne škole Josipa Kozarca iz Josipovca Punitovačkog bili su u posjetu svojim kolegama iz Osnovne škole Bratří Čapků u mjestu Ústí nad Orlicí u Češkoj.

Najprije smo posjetili tamošnju osnovnu školu. Ravnatelj škole, Martin Falta, zajedno sa svojim zamjenikom, Peterom Knobom, proveo nas je kroz svaku učionicu svoje izuzetno inspirativno opremljene škole.  Bila je to za nas vrlo poučna nedjelja, vidjeli smo kako djeca sve ono što nauče u teoriji primjenjuju kroz praktični rad. Škola je to koja uz redovitu nastavu uspijeva kroz cijelu godinu biti uključena u mnogobrojne međunarodne projekte. Zahtijeva to izuzetno dobru koordinaciju i timski rad učitelja. Uvjerili smo se kako je našim kolegama učiteljski rad ne samo zanimanje, već poziv.

Sljedećih smo dana bili smješteni u planinskom selu Říčky nad Orlicí. Iako je ove

godine zbog nedostatka snijega zimska sezona već bila zatvorena, u noći s nedjelje na ponedjeljak pao je snijeg. Ne puno, ali dovoljno za sanjkanje i pravljenje snjegovića. Naši domaćini su se jako dobro brinuli za nas, organizirali su za nas obilaske brojnih znamenitosti u okolici. Između ostalog,  pokazali su nam crkvu Uznesenja Djevice Marije u selu Bartošovice u Orlické hory, na samoj granici s Poljskom. Također smo posjetili turističko selo Dolní Morava, gdje su nas naši domaćini odveli do najdužeg visećeg mosta na svijetu (Stezka v oblacích ), dugog 721 metar, s kojega se pruža prekrasan pogled na okolicu. Bili smo i u

obilasku topničke tvrđave Bouda, koja je dio područja tvrđave Králicka. U godinama 1935.-1938. ovdje je izgrađena golema mreža čehoslovačkih utvrda, koja je služila za zaštitu državnih granica, ali nikada se nije koristila u vojne svrhe, kao što je to bilo predviđeno. Trenutno služi kao muzej i najbolje je očuvani spomenik te vrste koji je dostupan javnosti.

Kako smo ovdje bili neposredno prije Uskrsa, domaćini su za nas organizirali i radionicu pletenja uskrsnih šiba – korbača.

Šlag na torti bio je izlet u grad Litomyšl, koji je, uvjerili smo se, potpuno zasluženo na UNESCO-ovom popisu mjesta svjetske baštine. Naš domaćin, učitelj Miloš Pechanec, bio nam je odličan vodič, koji nam je nadahnuto pričao o povijesti i zanimljivostima ovog divnog drevnog grada, u kojem je rođen skladatelj Bedřich Smetana, a jedno je vrijeme ovdje živjela i književnica Božena Němcová.

Domaćini su nas svojim radnim entuzijazmom potaknuli na nove projekte i već se veselimo novom susretu koji će se, nadamo se, što skorije održati u Josipovcu Punitovačkom.